Sty - 22
2018

Kilka prostych sposobów na to, jak utrwalać słownictwo z dzieckiem w domu

Wszyscy wiemy, jak ważne jest utrwalanie przerabianego materiału, a przede wszystkim słownictwa z języka obcego. Oprócz spotkań dzieci z lektorem w szkole językowej warto jest powtarzać z dzieckiem materiał z lekcji w domu. Sprzyja to szybszemu zapamiętywaniu i jeszcze lepszym efektom nauki poprzez częste powtarzanie tego samego materiału w różny sposób.
Każdy uczeń przyswaja nową wiedzę w różny sposób, wśród grupy dzieci można wyróżnić osoby, które zapamiętują np. wzrokowo lub słuchowo, czy też mają jedną sprawdzoną metodę, która dla danego ucznia okazuje się być najlepsza. Warto poszukiwać nowych rozwiązań i sprawdzać, które aktywności podobają się dziecku i sprawiają, że nowy materiał jest szybko zapamiętywany.
Kiedy dzieci rozpoczynają nowy rozdział zachęćmy je w domu do zrobienia FISZEK – mogą być to karteczki ze słowami po obu stronach, dodatkowo np. z obrazkiem, który im się z danym słowem/wyrażeniem kojarzy. Taki zbiór nowych słówek umieszczamy w specjalnie przygotowanym pudełku lub puszce. Możemy dodatkowo zrobić tabelkę i kilka razy w tygodniu sprawdzać ile słówek z nowego zbioru już pamiętamy. W naszych autorskich zeszytach „My Fun Book” dla dzieci z poziomów językowych 1-3 znajdują się przygotowane fiszki z obrazkami do wycięcia. Starsze dzieci,które bez problemu radzą sobie już pisaniem mogą to zrobić w sposób, jaki najbardziej im odpowiada, co dodatkowo poprzez samodzielne przygotowanie fiszek może już być procesem utrwalania materiału.
Gdy dzieci najszybciej zapamiętują słowa i wyrażenia słuchowo możemy je również nagrać na dyktafon, przy okazji ćwicząc wymowę.
Przykładowe ćwiczenie z fiszkami: z rodzicem, koleżanką lub kolegą możemy wykorzystać fiszki do gry w kółko i krzyżyk. Kładziemy 9 słów na planszy i z każdym próbujemy ułożyć zdanie. Jeżeli znamy poprawne znaczenie i ułożymy poprawne zdanie, wówczas możemy położyć na planszy swoje „kółko/krzyżyk”.

Fiszki możemy wykorzystać również w domu obklejając nimi konkretne przedmioty,np. gdy uczymy się akurat nazw pomieszczeń i mebli czy ubrań. Najlepszym rozwiązaniem są wówczas karteczki Post-It, które nie zabrudzą nam naszych rzeczy, łatwo je przykleić i odkleić.

Bardzo dobrym pomysłem na naukę i utrwalanie słownictwa jest gra w skojarzenia, która polega na tworzeniu śmiesznej, przedziwnej, irracjonalnej historii lub obrazu w myślach dotyczącego danego słówka tak, aby łatwiej nam było je zapamiętać. Weźmy za przykład słówko a book- książka. Wyobrażamy sobie książkę, która ma wielkie oczy i na nas patrzy 🙂 Dziecko znając wyrażenie „look”- patrzeć mówimy: „Look, look, this is a book”. Wyrażenie jest rymowanką, którą łatwo zapamiętać w dodatku ze śmieszną czynnością, którą jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie zapamiętać to słówko. Im więcej śmiesznych skojarzeń z danym słówkiem/ wyrażeniem, tym lepiej. Czas poświęcony na wymyślanie historyjki zwróci nam się w postaci zapamiętanego przez dziecko słówka, sprawdźcie sami czy działa, dobra zabawa z dzieckiem gwarantowana 🙂
Nie zapominajmy również o codziennych czynnościach, na które dzieci poświęcają czas w domu, takich jak oglądanie bajek (dla młodszych)/ filmów (dla starszych) oraz słuchanie piosenek. Język polski możemy śmiało zastąpić tutaj językiem angielskim. Oprócz rozrywki będziemy mieć tutaj element edukacyjny. Dzieci bardzo szybko osłuchują się z językiem obcym w ten sposób i po niedługim czasie regularności widać efekty- dzieci rozumieją więcej i ćwiczymy przy tym również wymowę.

Poniżej pokazujemy, gdzie można znaleźć gotowe materiały, np. flashcardy do wydrukowania i używania z dziećmi w domu:

przykład: flashcards „Fruit”- Owoce http://www.mes-english.com/flashcards/files/fruit_cards.pdf

gra Bingo na słownictwie Animals – zwierzęta http://www.mes-english.com/flashcards/files/animals1_bingo.pdf

pozdrawiamy,
Dominika Kocielnik i Agnieszka Antosik
Lingua Kids Club Team